Для отримання достовірних результатів клінічний матеріал на дослідження повинен забиратися до призначення антибактеріальних та біопрепаратів або через 2 тижні після їх відміни. Пробу слід передати до лабораторії не пізніше 2 годин з моменту збору.
1. Правила забору сечі:
Провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів та область заднього проходу теплою кип'яченою водою з милом (дівчат підмивають спереду назад). Просушити стерильною серветкою. Дослідженню підлягає середня порція вільно випущеної ранкової сечі. Пробу в кількості 20-50 мл (у дітей - 10-15мл) необхідно зібрати в стерильний пластиковий одноразовий контейнер із кришкою, що загвинчується.
Особливості забору сечі:
у маленьких дітей. Після сечовипускання провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів, напоїти дитину та чекати наступного сечовипускання для забору сечі;
у жінок. Перед забором закрити піхву ватним тампоном.
2. Правила забору мокротиння.
Досліджують вільно відкашлюване мокротиння (переважно ранкове), натще. Пацієнт попередньо повинен почистити зуби та сполоснути рот та горло водою. Не можна збирати слину і носоглоточне відділення. У домашніх умовах для кращого розрідження мокротиння можна дати гаряче питво, зробити масаж спини. Мокроту збирають у стерильний пластиковий контейнер із кришкою, що загвинчується.
3. Правила забору випорожнень на дисбактеріоз.
Кілька днів до дослідження не слід приймати активоване вугілля та біопрепарати. Відбір матеріалу роблять у день здачі аналізу. Горщик або судно попередньо дезінфікують, ретельно миють у мильній воді, обполіскують, обробляють окропом, остуджують. Для збору випорожнень не можна використовувати туалетний папір, не можна забруднювати сечею. Допустимо забір матеріалу з пропрасуваної пелюшки. Для збору випорожнень рекомендується стерильний пластиковий контейнер з лопаткою і кришкою, що загвинчується.
Матеріал для аналізу забирають лопаткою, вмонтованою у кришку флакона, із середньої та останньої порцій калу (3-4 лопаточки – 1,5-2 г). Рідкими фекаліями заповнюють трохи більше 1/3 флакона.
За відсутності можливості доставки в лабораторію матеріалу протягом 2 годин, пробу можна зберігати при температурі +8°С не більше 5 годин.
4. Правила забору грудного молока
У день обстеження вранці жінка приймає душ і одягає чисту білизну. Перед зціджуванням молока необхідно вимити руки з милом, одягнути маску. Потім слід обмити ліву і праву грудну залозу теплою водою з милом і витерти насухо чистим рушником. Поверхню сосків та навколососкову область молочних залоз необхідно обробити окремими ватними тампонами, змоченими 70°С етиловим спиртом. Перша порція грудного молока виливається, наступні 5-10 мл зціджуються з кожної залози в окремий стерильний посуд (контейнер). Протягом 2 годин грудне молоко має бути доставлене до лабораторії.
5. Правила забору мазків, що відокремлюються, з верхніх дихальних шляхів
Матеріал із носових ходів забирають за допомогою сухого стерильного тампона, а із зіва – за допомогою зволоженого стерильного ватного тампона. Мазки з носа та горлянки беруть різними тампонами.
Матеріал із горлянки та мигдалин забирають натщесерце до прийому гігієнічних процедур або не раніше ніж через 3–4 години після їди. При взятті мазків із задньої стінки глотки та мигдаликів не можна торкатися тампоном язика, слизової щік, зубів.
6. Правила забору урогенітальних мазків:
Основною вимогою щодо підготовки до дослідження є скасування всіх антибактеріальних препаратів за 2 тижні до дослідження. Матеріал на бакпосів здається будь-якого дня менструального циклу.
Відмовтеся від статевих контактів за 1-2 дні до проведення обстеження.
За 2-3 дні до обстеження не проводьте спринцювання та відмовтеся від будь-яких засобів інтимної гігієни).
За тиждень до обстеження припиніть використання будь-яких ліків у вигляді вагінальних свічок, таблеток або спреїв, якщо їх використання перед аналізом не було заздалегідь обговорено з лікарем.
Гігієну зовнішніх статевих органів слід провести ввечері, перед обстеженням – лише теплою водою. Вранці, у день обстеження, не потрібно підмиватися.
Бажано не мочитися за 2-3 години до візиту до лікаря.